Misija: švari vasara


Šalį apleidžianti pandemija įrodė, jog lietuviai – pilietiški žmonės, galintys suvienyti jėgas siekdami padėti savam ir svetimam, o poilsis gamtoje ir sveikata jiems tapo kaip niekad svarbūs. Todėl aplinkosauginės iniciatyvos „Žalioji olimpiada“ ir „Kita forma“ skatina nelikti abejingais ir šį kartą – jungtis prie iššūkio „Misija: švari vasara“ ir stoti į kovą su šiukšlėmis, savanoriškai prisidedant prie Lietuvos gamtos švarinimo.

Vasarai įsibėgėjant vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje: lankome parkus, miškus, pažintinius takus, apžvalgos aikšteles, stovyklavietes, mėgaujamės tyru oru ir pasakiškais vaizdais, tačiau kaip bebūtų gaila, šiose vietose dažnai randame ne tik grožį, sielos ramybę, bet ir lankytojų kultūros stokos pėdsakus – paliktas šiukšles.

Regioninių parkų darbuotojai vieningai sutaria, jog nors palyginus su praėjusiu dešimtmečiu, piktybiškai paliekamų šiukšlių gamtoje mažėja, tačiau ši problema vis dar egzistuoja ir jai būdingas sezoniškumas. Tarkime vasarą parkus nukloja gaiviųjų gėrimų, greitojo maisto pakuotės, stovyklavietėse padaugėja alkoholinių gėrimų, užkandžių pakuočių, nesuvalgyto maisto ir jo gamybos atliekų, na o šaltuoju metu dažniausiai randamos šiukšlės, tai arbatai ar kavai naudojami vienkartiniai puodeliai.

 „Dažną lankytoją nustebina faktas, jog šiukšliadėžių stoka parkuose – nėra atsitiktinumas, tai sąmoningas sprendimas siekiant mažinti atliekų kiekį, kadangi parke pastatyta šiukšliadėžė šiukšlintojui tampa tarsi savotišku leidimu apie savo atliekas negalvoti, jų visiškai neplanuoti. Jei į parką kažką atsinešame turime ir išsinešti, gamta yra tobula be žmogaus įsikišimo ir jai visai nereikia jokių žmogiškomis atliekomis perkrautų šiukšliadėžių. Užtektų suprasti tai, jog visi daiktai, kuriuos įsigyjame, tame tarpe ir atliekos, priklauso mums, tad kaip ir telefoną ar piniginę, taip ir atlieką galime įsidėti į kuprinę, maišelį ar kišenę ir išnešti su savimi“, samprotavo pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadybininkė Asta Burbaitė.

Tad iššūkio „Misija: švari vasara“ organizatoriai kviečia šią vasarą praleisti netik smagiai, bet ir prasmingai – vykstant poilsiauti pagalvoti du kartus: planuoti savo atliekas ir jas išsivežti, bei nelikti abejingais kitų nusižengimams – pastebėti gamtoje atsirandančius aplinkosauginius pažeidimus ir, svarbiausia, nepatingėti jų sutvarkyti.

Viskas ką reikia padaryti, tai einant pasivaikščioti pasiimti maišelį, surinkti ne vietoje žmonių paliktas šiukšles, jas išrūšiuoti ir išmesti į tam skirtus konteinerius. Juk gamta savo lankytojų pasirinkti negali, o tuo labiau pati savęs susitvarkyti, todėl pagalba iš sąmoningų žmonių jai yra neįkainojama.

„Nesame pirmieji, kurie siūlo savanoriškai tvarkyti gamtą, tad turime puikių bendraminčių – visiems gerai žinomą akciją „Darom“, Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, iniciatyvą „Už švarią Lietuvą“, tačiau  dabar prie mūsų jungtis kviečiame didžiausią jėgą – visos Lietuvos gyventojus. Sukūrėme Facebook grupę „Gamtos herojai“, kurioje skatiname semtis žinių,  dalintis savo pasiekimais ir taip geru pavyzdžiu įkvėpti kitus, maišelio į gamtą pasiimti dar neišdrįsusius žmones, nes kartu nuveikti didelius darbus – daug lengviau nei po vieną “ – prie iniciatyvos jungtis ragino aplinkosauginio konkurso jaunimui „Žalioji olimpiada“ organizatorė Liepa Vaitkevičiūtė.

Iniciatyva „Misija: švari vasara“ vyks iki rugpjūčio 31 dienos. Daugiau informacijos Facebook grupėje „Gamtos herojai“.

Komentarai